Ostatni finisaż // Dom w ogóle // Dom w szczególe

W czwartek 24 maja odbył się ostatni finisaż w Art Housie na Szwedzkiej 8, na Dębnikach w Krakowie. Poza wystawami Dom w ogóle // Dom w szczególe, pożegnano w ogóle miejsce – dom zmieni swoje przeznaczenie (i przestanie być domem).

Wystawy

Więc jak trafnie się złożyło, że finałowe wystawy dotyczyły domu. Nie napiszę tu o nich dużo poza tym, że były dobre. Dom w ogóle, czyli zbiorowa praca długiej listy artystów

Artyści: Bogusław Bachorczyk, Stanisław Barański, Ulaş Çıbuk, Iwona Demko, Śominika Dniegocka, Maugo Dudek, Mandy Gehrt, Tomasz Gotfryd, Mateusz Hajdo, Aleksander Janicki, Andrzej Andzik Kowalczyk, Katarzyna Kukuła, Marcelina Kurek, Cecylia Malik, Małgorzata Markiewicz, Rafael Medina, Aleksandra Młynarczyk – Gemza, Jarek Moździerz, Leszek Onak, Marcin Ryczek, Estera Satała, Jacek Maria Stokłosa, Vala Tanz, Jerzy Tchórzewski, Kolektyw Złote Rączki
Kuratorzy: Anna Baranowa, Śominika Dniegocka, Bartolomeo Koczenasz

Była poprawną wystawą, która miała oczywiście fragmenty lepsze i gorsze. Wśród lepszych wymieniłbym osobiste odtwarzanie pierwszych urodzin Śominiki Dniegockiej, a także prace skupiające się wokół: pustostanów zamieszkiwanych przez bezdomnych, cykl fotografii skupiony na architekturze późnego kapitalizmu, a także prace dokumentujące Szary Dom z obozu koncentracyjnego w Płaszowie.

Wśród gorszych, to sam nie wiem, trochę nijakie były te pomazane pokoje, próba stworzenia sztuki w sensie relacyjnym w jednym z nich nie wyszła.

No a piętro wyżej był Dom w szczególe

Artysta: Bartolomeo Koczenasz
Kurator: Piotr Sikora
Feat: Kuzko / Noude / Malik / Rejs / Rudzki / Jurecki / Wvojt / Ulaş

Praca poruszająca historię tego konkretnego domu, jego zaczepienie w przestrzeni, i materialności. Jasna, przejrzysta, skupiona praca.

Dom

Dom to nie tylko przestrzeń wystawowa, Art House był rzeczywistym domem artystów. Był miejscem, które odwiedziłem późno, za późno! Ze specyficzną atmosferą, trochę domowego komfortu, trochę hipisowskiego rozluźnienia.

Na finisażu Vala Tanz odprawiła rytuał żałoby, bardzo osobisty, boleśnie osobisty. Żałoba po przyjaciółce domu, starszej siostrze, która przegrała z chorobą. To jest coś, o czym trzeba napisać, że miało miejsce, a jednocześnie czuje się, że nie powinno się pisać.

Widzieliśmy też performatywne czytanie tekstu o wystawie, z podziałem na role. Aktor bardzo aktorski zrobił fikołka.

Kiedy szliśmy w przerwie do Kocyka przy Rynku Dębnickim, zauważyłem kota. Kot mnie zawołał. Zamiauczał, z wysokiego murku, myśleliśmy – może miauczy tak bardzo, bo nie potrafi zejść. Stanąłem na palcach, wyciągnąłem rękę, on podał łapkę, i się dotknęliśmy. No ale nie skoczył na mnie. Kiedy wracaliśmy był już w zupełnie innym miejscu murka, więc to nie był problem przejść po płocie. Był na tyle nisko, że mogłem go chwilę pogłaskać. Mruczał, łasił się, i dopominał o więcej. Miauczał, kiedy poszedłem dalej. Myślałem następnego dnia, i myślę i teraz – może był zgubiony, i miauczał bo tęsknił za człowiekiem? Może powinienem go zabrać ze sobą? Ale jednak, wydawał się być przywiązany do tamtej posesji, czyli raczej po prostu chciał atencji.

I siedzieliśmy przy żałobnym ognisku, grzaliśmy się pod tym artystycznym domem, rozmawialiśmy luźno, i czułem się luźno.

Kiedy, koło drugiej w nocy, czekaliśmy na nocny tramwaj, pod ICE rowerzystę (albo pieszego) potrąciła taksówka. Moja towarzyszka widziała, ja tylko kątem oka, ale słyszałem ten potworny łomot ciała uderzanego przez samochód. Byliśmy daleko, ludzie zaraz byli obok, widzieliśmy z daleka, że ktoś podniósł się o własnych siłach. Siedział na krawężniku. Więc nie było tragicznie… a jednak, ech!

Wiem, odszedłem już daleko od domu. Kończę więc.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s