I, Tonya (2017)

Jestem Najlepsza, Ja Tonya, albo I, Tonya. Film z Margot Robbie, sylwetka i biografia Tonyi Harding, kontrowersyjnej (powiedzmy to tak) amerykańskiej ływiarki figurowej. Film umknął mi w sezonie nagrodowym, więc nie wiedziałem, że powinenem mu kibicować. Jest wspaniały! Jest wspaniały, i już dobrze opisany, więc dołożę tylko trzy słowa o tym, co podobało mi się najbardziej.

wersja audio wpisu

Narracja

Narracja flilmu rozwija się poprzez relacje bohaterów. Nagrania wywiadowe łyżwiarki i jej bliskich. Łyżwiarki i innych zaangażowanych w aferę. Zeznania będą sobie przeczyć – a bohaterowie zrzucać winę z siebie na innych.

Pięknie komunikuje to nam film, odtwarzając wydarzenia kilkukrotnie, wprowadzając wtręty przełamujące czwartą ścianę w trakcie wspomnień. Dla przykładu: Tonya strzela z myśliwskiego karabinu za mężem, i mówi do kamery: to się nigdy nie wydarzyło.

Te wszystkie zręczne triki wspaniale dystansują nas od obrazu, przypominają, że oglądamy dzieło fikcji. Jednocześnie, mówią coś ważnego – może nie nowego, ale ważnego – o roli prawdy w społeczeństwie, i tego, jak prawda zmienia się gdy do gry wchodzą masowe media.

To dystansowanie (swoją drogą pisałem ostatnio wiersz o dystansowaniu) sprawia też, że przemoc, brutalna przemoc w rodzinie, jest jakoś łatwiejsza do przełknięcia w oglądaniu. Sprawia też, że nie dajemy się do końca nabrać. Wspaniałe ćwiczenie z krytycyzmu!

Do tego genialne aktorstwo, i cudowna praca kamery na lodzie.

 

 

Ocena: 8/10


Jakoś myślałem przy tym filmie o Gnoju Kuczoka. O nim chyba też niedługo napiszę.

2 myśli na temat “I, Tonya (2017)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s