Sukcesizm Rodzielczości Chleba – notka z wernisażu

22 marca 2017 roku, w Elementarzu dla mieszkańców miast, nowej krakowskiej galerii, odbył się Sukcesizm Rozdzielczości Chleba. Wernisaż wystawy i performance kolektywu sztuki postinternetowej.

Czekaliśmy w piwnicy, oglądając transmisję z limuzyny, z przejazdu artystów. Artyści: ucieszeni, świętujący swoje sukcesy. My, w surowej piwnicy, jedynie z harnasiem. Wyszliśmy przed kamienicę ich przywitać, za nimi weszliśmy na właściwą wystawę na strychu.

Sukces! Sukces został ogłoszony przed ścianką reklamową – element wystawy – artyści w kostiumach nowej nowobogackości. Chwilę później rozlany w plastikowe kubki został tiger z wodą, w garze przygotowana zupka chińska.

Wystawa. Firmy Rozdzielczości, czyli spis nazw firm – bardzo ciekawy projekt, wydany już w ubiegłym roku. Generator tweetów, bot mieszający tweety różnych „wygrywających” życie osobistości. Ogólnopolski rejestr snów. Elektroniczna, mikrofalowa wróżka, która wywróżyła mi na podstawie daty urodzenia, a jakże, sukces finansowy, wymieniła moje zalety i wady. Przybita do ściany zepsuta zawartość lodówki – bo sukces osiągasz wtedy, kiedy przestajesz dbać o takie rzeczy.

Wszystko to bardzo zabawne. Sukcesizm, podobnie zresztą jak i ZUSwave, bawią się estetyką współczesnego (chciałoby się napisać: późnego) kapitalizmu, powtarzają i przetwarzają jego frazy i metafory, w lekkiej, powieszchownej formie.

Można się doszukiwać w tym krytyki – ale trudno nazwać tę sztukę zaangażowaną. Prześmiewczy ton, wydaje mi się, odbiera część wartości tej sztuki. O ile ciekawiej by było, gdyby dało się kupić to na poważnie.

Niemniej, cały ten spektakt, całe to ogłaszanie ery Sukcesu na zakurzonym, obwieszonym pajęczynami strychu, desperackie zaklinanie rzeczywistości, było bardzo rozrywające. Polecam.


Opis wydarzenia:

Sukcesizm – prąd estetyczno-etyczny podkreślający wagę powodzenia materialnego dla znaczenia społecznego osoby. Sukcesizm zadłużony (!) jest w filozofii personalizmu, zwłaszcza tezie, iż osoba ludzka stanowi podstawową działalność gospodarczą, a jej gospodarczość przekłada się bezpośrednio na godność. W statusie portfela skrywa się zadziorny kluczyk – włożył go tam po świętach zapobiegawczy ojciec bądź troskliwa matka. Sukcesizm jest ruchem, to ważne, i nie zawiera celu, a jedynie tor przeszkód, bieżnię albo ustalony zwyczajem sposób radzenia sobie z niedostatkiem.
Zob. też: firma, logotyp, sprzedaż, windykacja, wygrywanie.

Sukcesizm – wystawa Rozdzielczości Chleba w roku 2018. Kolektyw reprezentować będą: Aleksandra Korzelska, Leszek Onak, Justyna Plec, Łukasz Podgórni, Piotr Puldzian Płucienniczak, Kinga Raab, Wojciech Stępień oraz Agnieszka Zgud. Asysta kuratorska: Martyna Nowicka. Wideo/dokumentacja: Maja Chiara Faber, Szymon Jachna. Ochrona: Jakub Baran.
Sekretny Szum: Leona Jacewska

3 myśli na temat “Sukcesizm Rodzielczości Chleba – notka z wernisażu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s