Fantastyczna Kobieta

Fantastyczna Kobieta, film  Sebastiána Lelio z 2017 roku, z okazji nagrody Oscara za film nieanglojęzyczny wrócił na chwilę do polskich kin, i ja z tej chwili skorzystałem.

Film opowiada o Marinie, której partner Orlando pewnej nocy słabnie, i trafia do szpitala. Przez to, że Marina jest osobą transpłciową, te – już i tak trudne – wydarzenie z życia, staje się jeszcze trudniejsze. Marina musi zmierzyć się z uprzedzeniami ze strony służby zdrowia, mundurowych, i ze strony rodziny ukochanego.

To historia wielu. Wielu wyrzuconych poza normę. Znamy podobne z polskiego podwórka, gdzie poza nawiasem znajduje się cała nieheteronorma. Kto powinien odziedziczyć mieszkanie? Co z dziećmi? Lekarz staje się zagrożeniem. Policjant jest zagrożeniem.

W filmie wątki tożsamościowe zarysowane są słabo – pojawia się rekwizyt lustra, ale temat nie jest właściwie wcale poruszany. Historia skupia się na zmaganiu z otoczeniem. Wiatr w oczy! Wiatr w oczy, to doskonałe opisanie tego filmu. Ta wizualna metafora, niestety, jest w filmie przeciągnięta ponad miarę. To tylko dopełnia opisanie.

To nie jest najlepszy film o tożsamośći transpłciowej. To nie jest najlepszy film o żałobie. To nie jest najlepszy film o zmaganiu z systemem, próbie znalezienia sobie w nim miejsca.

Jak na film, który ma tak ogromny potencjał tematyczny, dostajemy opowieść zadziwiająco przewidywalną, komfortowo spokojną. To opowieść na ważny temat, ale niewystarczająco poruszająca.

Ciekawe są momenty, kiedy w warstwę realistyczną wchodzi magia. To kolejny przykład użycia realizmu magicznego do opisywania peryferiów i mniejszości. Interesujące!

6/10

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s