10 lat blogowania

Pomarańczowa kropka notyfikacji. WordPress informuje przyjacielsko — mija dziesięć lat, odkąd założyłeś konto. Dziesięć lat pisania! Dziesięć lat pisania za rzadko, dziesieć lat życia. Te trudniejsze dziesięć lat, ciekawsze. Żałuję, że nie przeniosłem — przynajmniej jeszcze nie — tego doświadczenia na tekst odpowiednio. Chociażby tutaj. Ale zaraz, przecież nie zaczęło się tutaj!

Dziesięć lat temu nie było łatwo o dysk sieciowy. Łatwo było za to o takie popsucie komputera (a zwłaszcza przy mojej ciekawości połączonej z niskimi umiejętnościami), które kończyło się trwałą utratą wszystkich zapisanych dokumentów. Ba, łatwo było nawet o zawieszenie się, i utratę niezapisanych danych! A przecież miałem tyle do powiedzenia, tyle do powiedzenia ile może mieć tylko piętnastolatek.

I kiedy, po takiej właśnie awarii, straciłem wszystkie moje wiersze — a przynajmniej te które nie były zapisane na papierze — założyłem konto tu, w serwisie. który nie tylko pozwalał publikować,  ale również sprawiał, że to wszystko nie zniknie od tak. Zaryzykowałem wtedy, że prąd i cały internet nie znikną nagle. Póki co się opłaciło.

Pora stworzyć drukowane kopie.

No ale, na moim pierwszym blogu pisałem i zbierałem licealne wiersze. Było ich ponad sto! I do teraz istnieją, bezpiecznie zamkniete za kłódką ograniczonego dostępu, której nie zdejmę nigdy. Z zażenowania. Czasem pisałem tam też tradycyjne blognotki, ale nie zgrywał mi się obraz tej strony. Nie pasowało jedno do drugiego. Publikacje z czasem ustały.

Kilka lat później, po maturze, w niezwykle ważnych formatywnych latach, razem z niezwykle ważną dziewczyną założyliśmy sobie po blogu. Pisalibyśmy wspólnie, wspólnie dodając sobie otuchy. Na dłuższą metę to nie zadziałało.

Ale to właśnie ten blog, ten blog który teraz ma moje imię i nazwisko w adresie, a wtedy miał frazę ze śmiesznej piosenki. Nie wiem, czy wtedy nie był lepszy. Łatwiej pisało się wtedy o takich rzeczach, jak najlepsza pizza. Łatwiej pisało się głupotki o swoich lękach.

To nazwisko to był błąd. Kilka prób dotarcia do szerszej publiczności — również bład. Cieszę się, że na końcu zostało osobiście. Mniej osobiście, niż mogłoby być w miejscu zupełnie anonimowym. Takim, którego nikt nigdy nie przeczyta. Zwłaszcza nie wtedy, kiedy sprawdza moje nazwisko przed rozmową o pracę.

Na szczęście od tego są dzienniki, ze stronami ciężkimi od lęków i śmiechu.


W nagłówku znajduje się moje zdjecie, mniej więcej z połowy drogi na wordpressie, chyba z początków istnienia tego bloga. Znalazłem je przy porządkach na dysku sieciowym. Nie jestem pewien, nie jestem pewien. Prawie się też już nie poznaję.

Wszystko przemija jak sen.

6 myśli na temat “10 lat blogowania

 1. 10 lat to nie w kij dmuchał. Jeszcze 6 i będziesz miał ładną, okrągłą liczbę ;)

  Gratuluję. I zazdroszczę wystartowania blogu w tak młodym wieku. Przy dobrych wiatrach masz szansę obchodzić kiedyś-tam pięćdziesiąte urodziny blogu, czego Ci szczerze życzę.
  (Mi to już nie grozi, jako że zacząłem blożyć dopiero przed czterdziestką)

  Co do publiczności, od samego początku byłem zdania, że lepiej mieć kilku czytelników zaangażowanych i na poziomie, niż miliony anonimów obrzucających się kupą w imię Dody, Smoleńska czy pińcetplus.

  No a tematy… wiadomo, czasem są, czasem ich brakuje. Czasem człowiek pisze trzy wpisy dziennie (albo osiemnaście, co mi się przytrafiło kilka dni temu), a czasem ma miesiąc albo i pół roku przerwy.

  Najważniejsze to mieć frajdę z pisania. Po 10 latach możesz chyba o sobie powiedzieć, że Cię to dotyczy. Inaczej byś tego nie ciągnął przez tyle czasu.

  Au revoir!

  Polubione przez 1 osoba

 2. Strange – 10 lat, nawet małżeństwo mi tyle nie trwa, znajomości w realu tyle nie trwają… Chciałoby się zawołać – gratulacje – ale to tak wiele, wiele czasu, te 10 lat… a nie, czekaj, na etacie tyle „robię”, nawet więcej, w sumie to nie tak długo, chwila zaledwie ;)

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s