Auta 3

Trochę nie wiem, czemu to sobie robię. Ale obejrzałem trzecią cześć cyklu wytwórni Pixar o mówiących, świadomych samochodach. Czy są tu jacyś fani Zygzaka McQueena?

Auta to seria, która nie cieszy się zbyt dobrą renomą. W wielu rankingach fanowskich, znajdują się na samym dole listy. Jednocześnie, są maszynką do robienia pieniędzy – tyle zabawek, co ta seria, nie sprzedała żadna inna. Jak więc można było utrzymać zainteresowanie?

Bo przecież, dzieci pójdą. Ale te dzieci, które widziały pierwszą część w kinach, już mogły wyrosnąć. Dosyć intrygująco poprowadzono kampanię reklamową, sami zresztą spójrzcie na pierwszy zwiastun.

Skręt w mrok! W ciemność. Poważne problemy! Czy to dobrze? W animacji tego typu? Zmiana tonu na poważniejszy zwykle alienuje fanów. Ale, na szczęście, ten zabieg chociaż intrygujący, był raczej fałszywy. Wypadek, tu ukazany tak dramatycznie, chociaż istotny w filmie nie ma wcale takiego znaczenia.

Jednak, jakiś skręt w poważniejsze tematy jest. Auta to zawsze był film sportowy przetłumaczony na samochody. I pamiętam, że pierwsze polegały na tym, że młody mistrz musi nauczyć się pokory. W Autach 3, mistrz, mówiący głosem Piotra Adamczyka, musi zmierzyć się z tym, że się zestarzał. Że są nowi, młodzi, szybsi, a on już nie może jeżdżąc tak jak zawsze zwyciężać. Boi się, że zostanie wycofany z wyścigu przez swoją korporacje!

W ogóle, wątek tego, jak bardzo uzależnione są te wyścigi od sponsorów i gigantycznych korpów, to coś w ogóle w filmie dziwnie przemilczanego. Sam system nigdy nie zostanie zakwestionowany, chociaż skrytykowany zostanie dwulicowy biznesmen. No ale czego ja oczekuję.

Więc, mam wątpliwości, czy opowieść o sportowcu odchodzącym na emeryturę, zainteresuje dzieci. Film jest konwencjonalny, i boleśnie przewidywalny. Ale! Ale jest bardzo ładny, wizualnie. Bardzo solidnie skręcony. Właściwie czasem zabawny, uroczy.
Dorosłym fanom animacji odradzam. Dla młodych fanów Zygzaka odpowiedni, nieszkodliwy.

4/10

2 myśli na temat “Auta 3

  1. Mój młodszy (lat wkrótce 4) Auta uwielbia. Głównie jedynkę, w dwójce według niego za mało jeżdżą a za dużo strzelają. Na trójkę zabierzemy go jak się tylko pojawi w lokalnych jadłodajniach popcornu.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s