Sama przeciw wszystkim

Miałem przyjemność zobaczyć film Sama Przeciw Wszystkim na OFF Camerze, czyli już kilka tygodni temu, ale nie chciało z jakiegoś powodu mi się o nim pisać. Ale teraz wszedł do kin, więc może ktoś z was zastanawia się, co to jest, i czy warto. Już odpowiadam!


Film opowiada o Madeline Sloane, lobbystce z Waszyngtonu, która pewnego dnia właściwie niszczy swoją karierę odmawiając pracy na rzecz lobby broni palnej, opowiadając się po stronie przegranej sprawy – po stronie przepchnięcia ustawy, która miałaby wprowadzić większą kontrolę przy zakupie broni. Pani Sloane, grana przez Jessice Chastain jest cyniczna, wyrachowana, pragmatyczna, skupiona na wynikach, i tak dalej i tak dalej…

Nie poszedłbym na ten film, gdybym zobaczył taki opis. Dlaczego miałyby interesować mnie takie problemy? Świat waszyngtońskich lobbystów jest chyba tak daleko od prawdziwego życia, jak tylko można. Główna bohaterka, wydaje się, również.
A reżyser John Madden wypuszcza głównie przeciętne filmy. I ten film również jest przeciętny, a raczej jest taki, jaka powinna być stara dobra przeciętna. To solidnie skręcony, nawet wciągający, doprawiony humorem dramacik, w którym nawet ciąg kongresowych przesłuchać nie musi nudzić. Reżyseria jest dobra, aktorstwo bardzo dobre, muzyka Maxa Richtera odpowiednia (stać go na wiecej), scenarzysta również wykonał swoja pracę odpowiednio.

Dobrym tropem, za którym powinniśmy pójść opisując ten film, jest Sherlock Holmes. W końcu też Madden debiutował jako reżyser telewizyjnego Powrotu Sherlocka Holmesa (1986), reżyserował również między innymi Sprawy Inspektora Morsea i Akta Sherlocka Holmesa.

Miss Sloane to właśnie archetyp Holmesa, może nie aż tak genialna jak oryginał, ale już na pewno w rejestrach innej popularnej iteracji: Doktora Housea. Sloane tak samo jak poprzednicy będzie musiała nauczyć się, że ludzie też się czasem liczą.

Czy warto na to patrzeć? Może nie w kinie. Ale to solidny film, trochę przestarzały w formie, ale niewątpliwie angażujący. Ci wszyscy ludzie nad nim pracujący na pewno wykonali swoją pracę.

Moja ocena: 5.5/10

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s