Zjednoczone Stany Słabości

Widziałem wczoraj Zjednoczone Stany Miłości, największy międzynarodowy sukces polskiego kina 2016.

Film mocno ze mną rezonuje. W końcu jest zimny, opowiada o szukaniu szczęścia pośród przytłaczającej beznadziei. Bohaterki filmu próbują wykroić sobie w tym świecie odrobinę ciepła, nadziei. Wszystko oczywiście na marne.

Akcja toczy się w trakcie transformacji PRL w III RP. Tak naprawdę jednak, wszystko zawieszone jest w bezczasie tej prowincji, tam czas stoi do teraz. I w centrum tego świata jest nieobecna miłość. Wszyscy jej pragną, pragną i szukają. Nikt nie rozumie.

Narracja przypomina strukturą zbiór opowiadań. Bardzo smutnych opowiadań. Wasilewski niestety  tym smutkiem przesadza. Jego inspiracje wydają mi się jasne, rozpoczynamy film od pięknej sceny przy stole, znaku rozpoznawczym rumuńskich obyczajówek. Ale pozostaje za nimi w tyle, bo, mam wrażenie – nie lubi swoich bohaterów. Tak, tacy właśnie są ludzie, ale nawet takich właśnie ludzi, nudnych i marnych, można obejrzeć z czułością.

I bardzo lubię estetykę, jaka przyjmuje reżyser. Lubię niedopowiedzenia z jednej strony, przeciągnięte sceny z drugiej. Grę na skaju kadru. Brak pointy, sensu. 

Ten brak jakiegoś końcowego sensu opowieści, nie wiem, najgłupszego morału, doskonale współgra z treścią filmu. Ludzie żyją w szarych blokach, nagle zaczynają sie zachowywać jakby coś uszkodziło im mózgi, i z tej całej miłości wpadają na trajektorie rozczarowań. I koniec. Jak to, tyle?

No tyle, tylko tyle.

Stany Zjednoczone Miłości sa daleko, obejrzymy je tylko na plakacie, vhsie, dżinsach z pewexu. Tu jest Trzecia Rzeczpospolita Samotna.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s