Karmicznym kołem po palcach

Mój ulubiony motyw, to chyba motyw podróży w czasie. Doctor Who to był pierwszy serial, który pokochałem miłością fandomową. Ale, właściwie, co w tej podróży takiego specjalnego?

Pomysł, że podróż w czasie jest możliwa, bierze się z postrzegania świata jako logicznego ciągu wydarzeń, przyczyn poprzedzających skutki. Motyw podróży pozwala nam pobawić się z tym pomysłem bezpiecznie. Przecież wszystkie te paradoksy i problemy płynące z takiej przygody są możliwe tylko wtedy, kiedy zakładamy, że nasz linearny czas bez wehikułów czy tuneli jest logiczny. Ma sens. Cel, Porządek.

I chyba ktoś mi przejechał karmicznym kołem po palcach. Stoję w połowie drogi do altanki śmietnikowej na osiedlu Nowy Prokocim w Krakowie, i widzę billboard nad Sklepem Piwnym. Wrocław, stolica kultury 2016.

Na sekundę dotykam Przemka z roku 2010, jeszcze nie wiadomo, że Łódź odpadnie z następnej rundy ubiegania się o ten tytuł. Nie wiem, że Łodzianka która daruje mi koszulkę okolicznościową mnie okłamuje. Nie wiem, że niedługo później, będę sobie życzył podróży w czasie, tylko po to, żeby móc zabić się zanim to wszystko się stanie, wtedy kiedy myślałem o tym wcześniej.

Sześć, siedem lat, to tak ogromnie daleko. Czy już wymieniłem wszystkie komórki w organizmie? Wiem, że wymieniłem wystarczająco dużo synaps, żeby czuć przeraźliwy dystans do tamtego nastolatka.

W tak zwanym międzyczasie marzenie, żeby móc cofnąć się w czasie, i uciąć sobie tę linię czasu zanim będzie za późno wracało kilkukrotnie, i za każdym razem żałowałem, że no, teraz to już jest za późno. Że ja tak naprawdę już umarłem.

Wiem, że to co piszę, może wydawać się ciężkie. Sam spróbuję zaraz wrócić do codziennego przyśnięcia, posłucham muzyki, spróbuję z nadzieją patrzeć w przyszłość, chociaż przeszłość pożera każdą szczęśliwą chwilę, normalnie łyka bez gryzienia. Nie da się zamrozić szczęścia. A ja nie wiem, czy bardziej przerażające jest chcieć być martwym, czy chcieć żyć.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s