Love

love-affiche-553e462ef0b54Love Gaspara Noé to jeden z najbardziej wyczekiwanych przeze mnie filmów tego roku. Uwielbiam Irreversible (zaplanowałem nawet związany z nim tatuaż), doceniam Enter The Void. Dlatego niezrażony ogólnym jednak zawodem krytyków poszedłem na Love z szerokim uśmiechem.

I nie zawiodłem się. Film reklamowany jest głównie tym, że zawiera bardzo dużo seksu, autentycznego seksu między głównymi aktorami (w odróżnieniu do Nimfomanki). I cóż, jest to seks pięknie, wizjonersko nakręcony, doświetlony i zmontowany. Rzeczywiście, nie widziałem jeszcze filmu gdzie było aż tyle. Jednocześnie uważam, że oparcie na tym promocji filmu mogło zaszkodzić w jego odbiorze.

Bo to jest jednak film o miłości, która przedstawiona jest jak żywioł. Bohaterowie mówią, że jest jak światło, i że jest siłą która napędza świat. Trans bohatera pokazuje nam jednak również jej niszczącą siłę. Nie radzę nastawiać się na odnalezienie w Love jakiejś większej historii. Warto również zdystansować się od narratora, wsłuchać się w głos Elektry która nazywa go człowiekiem, który nie rozumie co to znaczy kochać. Zamiast aktorów przeżywających autentyczne orgazmy, wolałbym zobaczyć aktorów autentycznie się kochających. Prawdziwą miłość, a nie ten sentymentalny seks.

Love byłoby idealnym przeżyciem gdyby nie to, że Noé postanowił raz czy dwa ustami bohatera (studenta reżyserii) wygłosić swoje zdanie na temat scen seksu w filmach, i to, jakie filmy chce kręcić. Nie pomagało też wrzucenie w film jego imienia i nazwiska. To, plus kilka drobnych nawiązań (i jedna plansza z wytłumaczeniem prawa Murphyego) podziałały na mnie bardzo wytrącająco. Nie udało się powtórzyć hipnozy Irreversible.

Przesłanie tego filmu jest jednak równie gorzkie.

Wciąż jednak uważam, że Love to film bardzo dobry, warty poznania.

zwiastun +18

Jedna myśl na temat “Love

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s