Jak zatrzymać ślub

Widziałem niedawno szwedzki melodramat nakręcony w ciągu pięciu godzin w pociągu relacji Malmö – Stockholm. Brzmi ciekawie, prawda? Dodam od razu, że jest to film o miłości. W przedziale spotyka się przypadkiem para jadąca na ten sam ślub. Na ślub ukochanego bohaterki z ukochaną bohatera.

jakzatrzymacposterFilm zaczyna się od niezręczności między bohaterami, która łatwo udzieli się widowni. Co ja właściwie oglądam, nieśmieszną komedię? Ale nie. Początki między obcymi bywają takie trudne, ale szybko znajdujemy wspólny język. Reżyser i scenarzysta Drazen Kuljanin opowiada o zakochaniu i zranieniu bardzo naturalnie. Najmocniejszym punktem filmu są odgrywane przez podróżnych próby zatrzymania ślubu. Przemówienie Amandy, wyjęte z Love Actually zagranie Philipa.

Dał mi ten film do myślenia, naprawdę. Nie tyle w samej narracji, co na poziomie meta. Co z tą miłością, że ludzie czują potrzebę opowiadać takie rzeczy? Że wciąż mają siłę powtarzać te same banały, czasem mniej lub bardziej udolnie (jak powtórzenie sceny z kartami przez Philipa)? To uroczę patrzeć, jak przy tak skromnych środkach ekipa filmowa radzi sobie jako tako, ale próbuje. Zdecydowanie polecam ten film, bo znajdziecie w nim wiele szczerości – i w tych dobrych, i w tych zupełnie nieporadnych chwilach.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s