Bogowie

Do kin wszedł właśnie film o pierwszym w Polsce udanym przeszczepie serca przeprowadzonym przez Zbigniewa Religę. Historia zaczyna się w Warszawskiej klinice, w której Relidze ciasno, a kończy się po udanym przeszczepie serca. I myślę, że warto ten film zobaczyć z kilku powodów.

Tytuł jest znaczący

Film zajmuje się głównie boskością lekarzy, ich decydowaniu o życiu i śmierci. Bardzo ciekawie mówi o tym, jak ta specjalna moc wpływa zarówno na otoczenie, jak i na ich samych. Przede wszystkim jednak jest o samym Relidze, który jest postacią niezwykłą, i niezwykle zagraną.

Bo oczywiście, muszę się przyłączyć do zachwytu nad Kotem. Drugi plan jest równie ciekawy, zwłaszcza Piotr Głowacki w roli Mariana. Bohaterowie zresztą to najmocniejsza strona filmu. Chociaż wszyscy rysowani grubą kreską.

Kreską, powiedziałbym, komiksową. Tak bardzo charakterystyczne postacie i wymieszanie humoru z akcją i dramatem sprawiło, że nasuwają mi się skojarzenia z kinem superbohaterskim. Może nieco przesadzone skojarzenia, ale jednak.

Bardzo ciekawie pokazany jest również opór społeczeństwa, a zwłaszcza środowiska starszych lekarzy, wobec przeszczepów. Przełamać ten może tylko prawdziwy bóg, albo ktoś, kto za boga się uważa, dokonując najbardziej boskiego z gestów – decyzji. Później tylko trzeba porozmawiać z rodziną.

Lekki ton czasem potrafi zdziwić, ale ostatecznie sprawdza się. Dostajemy dużo dobrych kontrastujących ze sobą scen, dużo dobrych żartów, dużo onelinerów. Wszystko w eleganckiej równowadze z dramatyzmem. Nie ma to oczywiście wad – zaniedbany jest wątek żony, której chciałbym zobaczyć więcej.

Moja ocena 7/10 z serduszkiem! W kinie bawiłem się naprawdę dobrze, warto iść.

Jedna myśl na temat “Bogowie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s