Wróg

Zapomnij o książce

Podwojenie to jedna z najtrudniejszych książek jakie czytałem – i jedna z moich ulubionych. Trudność jej wynika głównie z formy, na jaką zdecydował się Saramago, niezwykłej na poziomie samego języka. Tekst płynący nieprzerwaną falą, dialogi zlewające się w jedno zdanie… Nieprzekładalne na film.

Dlatego, kiedy usłyszałem, że Wróg jest adaptacją właśnie tej książki, zdecydowałem: muszę go zobaczyć. I już otwierająca scena była dla mnie zaskoczeniem. Villeneuve zachowuje pewną ramę opowieści, zachowuje charakterystyczną atmosferę, ale film nie tylko jest o czymś innym – film opowiada historię diametralnie inną u samych podstaw. Historię, która czytających prawdopodobnie zaskoczy jeszcze bardziej! Wróg to nie Podwojenie.

W sieci

Nauczyciel historii zauważa w filmie, który wypożyczył za radą kolegi z pracy, swojego sobowtóra. Postanawia go odnaleźć.

Historia trzyma w napięciu od samego początku. I jaki piękny film to jest! Ujęcia są boskie, muzyka współgra budując klimat. Jake Gyllenhaal daje prawdziwy popis – w obu rolach. Uwagę zwraca też Sarah Gadon jako Helen, żona aktora.

Na pierwszy rzut oka jednak kobiece postacie w tym filmie są potraktowane niesprawiedliwie – a najbardziej Mary, dziewczyna nauczyciela. Z najbardziej chyba tragicznej książkowej postaci stworzono papierowy obrys człowieka z ładną buzią Laurent. A jednak!

Jednak scenariusz Wroga jest jego największą siłą, to zagadka, jaką musimy rozwikłać żeby zrozumieć, co tak naprawdę się dzieje, przesądza o tak wysokiej ocenie z mojej strony. Wizje i symbole przemykające gdzieś w tle budują naprawdę niebanalną tajemnicę. I ta przeźroczystość Mary wpisuje się w to doskonale jako kolejna wskazówka. Nie będę wam jednak nic ułatwiał! Zobaczcie ten film sami, i pomyślcie, co naprawdę znaczy ten koszmar.

Ocena: 8/10 – Zdecydowanie warto

W pierwszej chwili film oceniłem nawet na 10, ale bądźmy szczerzy, poniosło mnie.


Jedna myśl na temat “Wróg

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s