Szczegół. Trzy krótkie powieści.

Niedawno skończyłem lekturę tytułowego zbioru Jose Carlosa Somozy. Oto mała impresja na ten temat.

I. Kadry

Zacząłem czytać w autobusie linii 173, i uczyniłem z tego mały rytuał, czytając ją i na tej linii później. Wciągający klimat, od razu wpadłem w zachwyt. Rico! Ach Rico!

Piękny finał. Krótka powieść idealna.

II. Szczegół

Obsesja. Obsesja jak i w poprzedniej opowieści, ale tym razem znacznie bardziej na wierzchu. Wszyscy wiedzą, że główny bohater jest szaleńcem, wiem o tym też ja, już na samym początku.

Ściga mordercę, patrzy z ukosa. Podobnie jak poprzedni podąża za młodą dziewczyną. Powieść mająca w sobie więcej akcji, więcej fabuły niż poprzednia. Kończę ją czytać czekając w ośrodku zdrowia, na korytarzu, co za atmosfera, mama jest chora, nie wiadomo właściwie na co, czekam i się boję na to, co powie chirurg.

III. Usta

Czyste szaleństwo, tocząca się kula śniegowa obsesji. Obłęd. Najmniej ciekawy, najbardziej też naturalistyczny, ale właściwie trywialny. Skończyłem ją w jeden dzień, niezadowolony z tej konkretnej, na sam koniec jednak psującej wrażenie o zbiorze. Narzuca wysokie tempo, ale traci jednak klimat dwóch poprzednich.

Usta i książkę kończę w pociągu, w szalony upał, wypijając butelkę nestea, z nowym komputerem w plecaku. Nazwałem ją Junona.

O trzech krótkich powieściach też piszę krótko, i powieściowo. Prawdziwe pełne recenzje można publikować w serwisach, a to jest blog w końcu. Niedługo napiszę – albo nagram film, jeszcze nie wiem – o Zygzaku, który przeczytałem wcześniej, ale jakoś ciężko mi się za to zabrać.

 

Jedna myśl na temat “Szczegół. Trzy krótkie powieści.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s