Logikomiks. Komiks o logikach, nie logika dla opornych.

Logikomiks dostałem na mikołajki od brata. Prezent okazał się bardzo trafiony. Przy okazji: kupił on mi go pod wpływem mojej ostatniej notki, w której piszę o kupowaniu prezentów. Tym samym, ten komiks, jak i miętowa czekolada doń dołączona, stały się pierwszą nagrodą mojej wielomiesięcznej blogerskiej działalności ;)

Okładka logikomiksu. Przemysław Zając. Komiks o logikach, ale nie logika dla opornych. Idetamgdzieide.wordpress.com . PTZ. ptz. logika i teoria mnogości. logicomix.

Z tyłu okładki

Logikomiks to historia Bertranda Russella – genialnego naukowca wielbiącego logikę, który poświęcił życie próbom odkrycia podstaw matematyki. Ścieżka Russella przecięła się z drogami najwybitniejszych uczonych tamtych czasów: Gottloba Fregego, Georga Cantora czy Kurta Gödla; jego uczniem był Ludwig Wittgenstein. To opowieść o niezwykłym człowieku, wytrwałej pracy, epokowych odkryciach i dramatycznych porażkach, tocząca się w cieniu wielkiej historii. Logikomiks to także rzetelna wiedza matematyczna i filozoficzna podana w oryginalnej, przystępnej formie powieści graficznej, a zarazem możliwość podejrzenia warsztatu twórców komiksu, spierających się o kształt swojego dzieła.

Podkreślę jednak to, co jeden z bohaterów, sam autor komiksu, mówi już w uwerturze.

To nie jest logika dla opornych, czy też podręcznik lub traktat w nietypowej formie. Jest to tak naprawdę zwykła opowieść.

Smutna historia. Przemysław Zając. Komiks o logikach, ale nie logika dla opornych. Idetamgdzieide.wordpress.com . PTZ. ptz. logika i teoria mnogości. logicomix.

Zwykła opowieść

I to ważne. Żeby nie zrażać się, nawet jeśli żadne z nazwisk powyżej nie mówi nam zupełnie nic, a matematyki się boimy. Bo opowieść jest piękna, wciągająca. Bohaterowie są pełni emocji, pasji. Jest też sporo humoru!

Gottlob Frege. Przemysław Zając. Komiks o logikach, ale nie logika dla opornych. Idetamgdzieide.wordpress.com . PTZ. ptz. logika i teoria mnogości. logicomix.

Opowieść ta, dla studiujących logikę, matematykę, czy też fizykę (i to wszystko zmieszane i w różnych odmianach), a także dla każdego człowieka oświeconego, może stanowić źródło inspiracji. Tak, mnie Bernard Russel Apostolosa Doxiadisa inspiruje.

gmach matematyki, bernard russel. Przemysław Zając. Komiks o logikach, ale nie logika dla opornych. Idetamgdzieide.wordpress.com . PTZ. ptz. logika i teoria mnogości. logicomix. idę tam gdzie idę!

Nikt też chyba po tej lekturze, nie pytałby, PO CO jest logika. Tak, dla osiągnięcia wewnętrznej doskonałości, też. W pewnym sensie.

Ludwig Wittgenstein, obraz świata, wybuch. Przemysław Zając. Komiks o logikach, ale nie logika dla opornych. Idetamgdzieide.wordpress.com . PTZ. ptz. logika i teoria mnogości. logicomix. idę tam gdzie idę!

dialog, Apostolos Doxiadis i Christos H. Papadimitriou, logika i szaleństwo. Przemysław Zając. Komiks o logikach, ale nie logika dla opornych. Idetamgdzieide.wordpress.com . PTZ. ptz. logika i teoria mnogości. logicomix. idę tam gdzie idę!

Tak więc polecam.

Polecam gorąco każdemu, kto poczuł się chociaż odrobinę zainteresowany.

4 myśli na temat “Logikomiks. Komiks o logikach, nie logika dla opornych.

 1. Ja nie lubię czekolady miętowej, dla mnie połączenie tych dwóch smaków to jak zamach stanu ;) Jeśli po tej lekturze nie zastanawiałabym się nad sensem wykładów z logiki, które mam w tej chwili na studiach to zdecydowanie jest to pozycja dla mnie ;D

  Polubienie

  1. polecam zatem gorąco :) a studiujesz coś informatycznego, filozoficznego, a może prawnego?
   czekoladę jadło się trochę dziwnie, no, ale darowana, to zjadłem nie narzekając ;)

   Polubienie

 2. Pingback: ptz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s